RAJD poMOC – śladami zapomnianych ścieżek
24 września 2017 roku mieszkańcy gminy Górno uczestniczyli w profilaktycznym rajdzie pod nazwą: ” RAJD poMOC „, który został zorganizowany przez Wójta Gminy Górno. Głównym jego celem było pokazanie właściwych wzorców relacji między dziećmi a rodzicami podczas wspólnego spędzania wolnego czasu. Uczestnictwo w wydarzeniu cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, mimo niesprzyjającej aury. Rajd był jednym z działań realizowanego przez gminę projektu pod hasłem: „Można inaczej- NIE dla przemocy”. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”. Na rajd zgłosiło się dużo dzieci i młodzieży, którym towarzyszyli rodzice oraz pedagodzy z placówek oświatowych usytuowanych na terenie gminy Górno. Każdy
z uczestników otrzymał koszulkę oraz czapkę z hasłem projektu.
„MŁODZI PRZECIW PRZEMOCY”
Wszystkich uczestników rajdu poMOC serdecznie powitał Wójt Gminy Górno. Ponadto przed wymarszem Pan Wójt – Przemysław Łysak ogłosił wyniki konkursu pn. „Młodzi przeciw przemocy”. Miał on na celu między innymi wyposażenie młodzieży w postawę wolną od przemocy, a także podniesienie świadomości dzieci i młodzieży na temat negatywnych konsekwencji wynikających z występowania zjawiska przemocy w rodzinie. Do udziału w konkursie zgłosiło się 92 uczniów z terenu gminy Górno. Atrakcyjne nagrody za pierwsze trzy miejsca w kategorii na najlepszy spot oraz wiersz, a także wyróżnienia zostały wręczone przez Pana Wójta. Pozostałe osoby, które przystąpiły do konkursu otrzymały wyróżnienia oraz nagrody pocieszenia. Prace konkursowe młodych artystów były bardzo kreatywne i zachęcające do refleksji.
ATRAKCJE NA TRASIE
Przed wyruszeniem w trasę funkcjonariusz Policji przypomniał wszystkim zasady bezpiecznego zachowania na drodze. Uczestnicy rajdu poruszali się zgodnie z zasadami ruchu drogowego pod czujnym okiem stróżów prawa. Przewodnik Pan Jacek Tarnowski towarzyszył uczestnikom podczas całego rajdu wokół góry Strużna i wspierał poradami. Na wyznaczonym szlaku organizatorzy przewidzieli krótkie postoje przy specjalnych drogowskazach. Przerwy w marszu poświęcano na dyskusje z pedagogami szkolnymi, którzy udzielali porad dotyczących między innymi budowania trwałych więzi rodzinnych. Poza tym, dzieci odgrywały scenki, w których przedstawiały prawa dziecka według Janusza Korczaka. Zaplanowana trasa rajdu wśród łąk i pól potwierdza, że gmina Górno sprzyja pieszym wojażom. Jesienny krajobraz polskiej wsi tworzy idealną scenerię na rodzinne piesze wycieczki.
META
Metą dziesięciokilometrowej trasy był Gminny Ośrodek Kultury w Krajnie, gdzie przywitano wędrowców gorącą zalewajką, kiełbaskami z grilla oraz słodkim poczęstunkiem. Podczas wspólnego odpoczynku uczestnicy otrzymali broszury zatytułowane: „Pokonać przemoc”, w celu utrwalenia wiadomości zdobytych podczas rajdu. Organizatorzy na każdym kroku podkreślali edukacyjny charakter rajdu. Celem pieszej wyprawy było nie tylko przeciwdziałanie zjawisku przemocy w rodzinie poprzez propagowanie pozytywnych wartości wychowawczych rodziców, ale także promowanie walorów turystycznych i przyrodniczych gminy Górno.
